Owoce w diecie osoby dbającej o zdrowie często postrzegane są jako źródło cukru, które nie przynosi nic dobrego sylwetce. Opinia ta, najprawdopodobniej wzięła się stąd, że owoce posiadają fruktozę, cukier, który w badaniach naukowych odgrywa rolę złego charakteru. Naukowcy jego spożycie powiązali z chorobami metabolicznymi, jak cukrzyca, otyłością, problemami z wątrobą, czy pogorszeniem jakości skóry.

Jednak czy aby na pewno wszystkie owoce są złe? Czy powinniśmy wystrzegać się ich z diety? Niekoniecznie.

Na szczęście opinie dotyczące negatywnego wpływu na efekt odchudzania, czy zdrowia metabolicznego są mocno przerysowane. Lęk przed owocami bierze się głównie z zawartości cukrów oraz tego, że są słodkie, co daje sygnał, że niekoniecznie dietetyczne. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że posiadają one niską gęstość kaloryczna, co sprawia, że spora ilość musi być dostarczona do organizmu, aby wyrządzić nieco złego. Co więcej, owoce są produktami bogatymi w składniki odżywcze, co oznacza, że obfitują w szereg witamin, minerałów, czy związków z grupy błonników, jak np. pektyny, dbających o zdrowie metaboliczne naszego ciała.

Jakie owoce wybierać?

Arbuz
Ze względu na niską gęstość kaloryczną, mała zawartość cukru, nadaje się idealnie w diecie sportowca, jak i osoby dbającej o zdrowie, nawet podczas okresu odchudzania. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zawartość likopenu. barwnika, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, niweluje skutki stresu oksydacyjnego, zabezpiecza komórki przed szkodliwym działaniem utleniania. Dodatkowo działa antynowotworowo. Arbuz zawiera również cytrulinę, aminokwas o działaniu wspomagającym rozszerzanie naczyń krwionośnych, co przydatne jest dla funkcji mięśni.
Truskawki
Znakomity produkt niskokaloryczny, obfitują w błonnik. Truskawki charakteryzują się niską zawartością cukru, a znaczna część węglowodanów, zawartych w tych owocach należy do grupy błonnika. Truskawki obfitują w polifenole, związki wykazujące szereg działań prozdrowotnych, wspomagających kondycję układu odpornościowego, działające przeciwzapalnie i dbające o to, aby procesy utleniania były ograniczone. Truskawki spożywaj głównie w sezonie letnim, gdzie ich dostępność jest duża, co sprawia, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości.
Grejpfrut
Nie każda osoba lubi smak gorzkawy, jaki za sobą niosą, jednak zawartość substancji biologicznych, które wspomagają m.in. trawienie, przemawia za ich spożywaniem. W badaniach naukowych regularne spożywanie grejpfrutów, przyczyniło się do spadku poziomu lipoproteiny LDL, co skutkowało poprawą stosunku HDL do LDL, na korzyść tego pierwszego. Wspomniana wcześniej właściwość usprawniająca funkcje trawienne, powiązana jest z zawartością narynginy, substancji z grupy flawonoidów, która wykazuje m.in. działanie ochronną przeciwko powstawaniu wrzodów.
Czarne porzeczki
Właściwości porzeczek czarnych są nieocenione, jeśli mowa o ochronie dróg moczowych organizmu kobiety. Problemy z pęcherzem są dość częstą przypadłością, zwłaszcza w okresie po porodzie. Związki takie jak antocyjany, zawarte w tych owocach, znakomicie działają aseptycznie, chroniąc układ pęcherz, nerki przed infekcjami. Dodatkowo, porzeczki zawierają żelazo, które wspomaga funkcje organizmu kobiety, zwłaszcza w okresach miesiączkowania. Owoce te charakteryzują się również niską gęstością kaloryczną, a ze względu na specyficzny smak nie da się nimi przejeść, gdy dość szybko dostarczają uczucia sytości.
Awokado
Na koniec perełka wśród owoców, czyli awokado. Bogate w takie związki jak fitosteryny, które wykazują szereg działań ochronnych dla układu krwionośnego. Utrudniają one wchłanianie cholesterolu, dbając o kondycję naczyń. Niski poziom lipoproteiny LDL, to działanie prewencyjne przeciwdziałające występowaniu miażdżycy. Awokado jest dość kalorycznym owocem, jednak działanie zdrowotne znacznie przewyższa obawę o zbędna wartość energetyczną produktu. Dodatkowo awokado jest źródłem glutationu, substancji o wszechstronnych działaniach prozdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ