Zamienniki, substytuty czy po prostu zwyczajowo słodziki. Obecnie mamy do czynienia z wieloma alternatywami. Coraz częściej rezygnujemy z klasycznego cukru i produktów go zawierających, na rzecz zdrowszych. Które zamienniki są najlepsze? Co warto stosować na co dzień np. do domowych wypieków?

Słodzik może być zdrowy?

Wiemy, że cukier nie jest zdrowy, ale większość z nas lubi słodki smak i nic na to nie poradzimy. Poszukując zamienników musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy zamienić niezdrowy cukier na coś porównywalnie niezdrowego czy zależy nam na zdrowszej i naturalnej alternatywie. Możemy stosować aspartam i inne substancje chemiczne, lecz lepiej wybrać coś, bliższego naturze. Przereklamowany jest również syrop z agawy, który praktycznie w 90% składa się z fruktozy. Jest to cukier prostu obecny w owocach, ale żaden z owoców nie zawiera tak dużej jego koncentracji. Ma niski indeks glikemiczny (15-30), który jest tym niższy, im wyższa zawartość fruktozy w syropie. Jednak indeks glikemiczny to nie wszystko. Nadmiar fruktozy jest niebezpieczny dla zdrowia. Pomimo tego, że jest ona bardzo podobna do glukozy, to inaczej wygląda proces metabolizowania.

Rodzaje słodkich zamienników

Wartościowymi słodzikami naturalnymi są stewia czy ksylitol. Stewia jest słodsza od cukru, ale ma dosyć specyficzny smak, dlatego nie będzie odpowiadała każdemu. Natomiast ksylitol jest naturalnym cukrem wytwarzanym z brzozy. Jego słodkość jest podobna do cukru, jednak ma bardzo niski indeks glikemiczny. Mamy jeszcze do dyspozycji syrop klonowy oraz różnego rodzaju miody, które oprócz słodkiego smaku mają wiele właściwości leczniczych. W przypadku miodu trzeba uważać na temperaturę, gdyż jego podgrzanie do 42 stopni powoduje utratę prozdrowotnych właściwości, przez co staje się zwykłym cukrem.

Nie wszystkie zamienniki cukru polecane są cukrzykom. Osoby mające problemy zdrowotne, związane z poziomem cukru, powinny unikać syropu klonowego, syropu daktylowego, melasy i miodu, ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Stewia, ksylitol czy erytrytol mają bardzo niski, dlatego też są polecane cukrzykom.

Naturalna słodycz

Najlepszym wyborem jest stosowanie jak najmniej przetworzonych produktów. Możemy wybierać owoce czy bakalie, które swoim słodkim smakiem urozmaicą nasze dania. Do zdrowych wypieków, babeczek, omletów, koktajli, twarożku czy owsianki doskonale nadają się rodzynki, morele, figi, śliwki, ananasy czy banany. Możemy również samodzielnie przygotować syrop z daktyli. Wystarczy je zalać gorącą wodą i namoczyć. Po kilku godzinach blendujemy daktyle i uzyskujemy domowy syrop, który można przechowywać w lodówce i dodawać do deserów czy śniadań na słodko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ