Każda z nas lubi w wolnym czasie poczytać jakieś kobiece pismo. Nie ma w tym nic złego. Niestety bardzo często porady, które znajdują się w naszych ulubionych czasopismach, nie pokrywają się z rzeczywistością. Artykuły dotyczące ćwiczeń i diet są niekompletne, pisane pobieżnie lub bez wcześniejszego przygotowania.

Obietnice składane bez pokrycia

Wystarczy, że przerzucisz tylko kilka kartek kobiecego czasopisma i możesz przeczytać: ,,Trening – smukłe ciało w 3 tygodnie” lub „Twoje szczupłe pośladki – wystarczy tylko 10 minut dziennie”. Każda z nas chciałaby w to wierzyć, ale czasami te obietnice są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Mimo tego, że niektóre artykuły pisane są z pomocą dietetyka czy trenera personalnego, czasami mogą naginać prawdę dotyczącą zdrowia, sportu czy żywienia.

Najpopularniejsze mity z pierwszych stron kobiecych magazynów

Jedz głównie sałatki i owoce

To duże uproszczenie – w magazynach możesz zobaczyć, jak uśmiechnięta modelka zajada się sałatką, a mężczyzna zazwyczaj je duży kawałek mięsa. Niejednokrotnie gazety powielają stereotyp diety, gdzie produkty spożywcze są light i fit, bez grama tłuszczu czy cukru. Faktem jest, że kobiety potrzebują mniej kalorii niż mężczyźni, ale nie oznacza to, że musisz być niewolnicą jogurtów light. Kobiety, o wiele bardziej niż mężczyźni, narażone są na anemię. Tracą dużo więcej żelaza, a więc dieta powinna uwzględniać produkty, w których zawarty jest ten pierwiastek. Wątróbka, jajka, wołowina są bardzo pożądane w diecie kobiecej.

Unikaj węglowodanów

To mit! Jeśli jesteś aktywna fizycznie potrzebujesz węglowodanów, aby organizm miał wystarczająco dużo energii. Nie tylko na codzienne wyzwania, ale również na spalanie kalorii, które mu dostarczyłaś. Węglowodany uzupełniają glikogen, który zużywasz podczas treningu. Dzięki niemu możesz efektywniej trenować i, co za tym idzie, szybciej osiągnąć wymarzoną wagę. Jedyne, czego powinnaś unikać, to cukier – bardzo wiele batonów fit ma go całe mnóstwo.

Skup się na cardio

,,Aby schudnąć, musisz dużo biegać” – tę regułę na pewno znasz już na pamięć. Czy jest w niej dużo prawdy? Niestety, niewiele. Cardio jest przydatne, ale nie powinno być jedynym ani głównym rodzajem aktywności fizycznej, którą stosujesz. Nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do danej aktywności fizycznej, więc ćwiczenia cardio musiałabyś wydłużać w nieskończoność, aby ciągle czuć efekty treningów. Lepszym rozwiązaniem będzie włączenie do swojego planu treningów siłowych oraz interwałowych.

Unikaj ciężkich ćwiczeń

Kobiety powinny trenować z obciążeniem. To przede wszystkim ćwiczenia izolowane, które angażują partie ciała, na których kobietom najbardziej zależy. Uda, ręce czy pośladki. Ważne są również ćwiczenia wielostawowe, takie jak przysiady, wykroki, martwy ciąg czy podciąganie na drążku. Nie bój się, nie będziesz wyglądała jak stali, męscy bywalcy siłowni. Trening siłowy pozwala kobiecie zwiększyć tzw. suchą masę mięśniową. Pamiętaj, że im więcej mięśni posiadasz, tym więcej kalorii jesteś w stanie spalić każdego dnia. Dzięki kształtowaniu masy mięśniowej Twoja sylwetka nabierze kształtu klepsydry.

Zachowaj zdrowy dystans

Nie ma nic złego w czytaniu porad w damskim czasopiśmie. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że nie wszystko, co jest napisane w gazecie, jest prawdą. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy dietetycznej lub nie wiesz, jak powinnaś ćwiczyć, zgłoś się do profesjonalisty. Mowa tu o fizjoterapeucie czy dietetyku. Pamiętaj również, że nie istnieją takie rzeczy jak ,,dieta cud” czy „trening, po którym w tydzień schudniesz 10 kg”. Redukcja czy kształtowanie sylwetki to ciężka i mozolna praca. Jeśli wytrwasz, efekty zostaną z Tobą na długo. Nie potrzebujesz do tego porad z kolorowych czasopism, tylko motywacji do działania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ