Lubisz ćwiczyć, ale nie zawsze masz czas na wyjście na siłownię? Jest prosty sposób, aby temu zaradzić. Mini siłownia w domu – w takich warunkach najlepiej sprawdzą się rowerek lub orbitrek. W tym artykule podpowiem, który z wymienionych wyżej przyrządów będzie dla Ciebie odpowiedni.

Rowerek czy orbitrek – jak mierzyć ich efektywność?

Zastanawiasz się, które z danych urządzeń sprawi, że Twoje treningi będą bardziej efektywne? Istnieje bardzo prosty sposób, aby to sprawdzić. Zaopatrz się w miernik tętna – pulsometr. Dzięki niemu możesz w trakcie treningu monitorować ilość uderzeń serca na minutę. Ta informacja podpowie Ci, jaka jest Twoja aktualna kondycja oraz jak bardzo obciążasz swój organizm. Aby Twoje obliczenia pokrywały się z rzeczywistością, na samym początku musisz dowiedzieć się, ile wynosi Twoje maksymalne tętno. W Internecie możesz znaleźć wiele wzorów na jego obliczenie. Najpopularniejszy jest wzór: 220 minus Twój wiek. Dla przykładu: dla 30-latka maksymalne tętno (HR max) wynosi 190 uderzeń na minutę. Następnie możemy zastosować poniższe założenia:
  • do 60% naszego maksymalnego tętna – trening dla początkujących
  • do 70% maksymalnego tętna – spalanie tłuszczu w trakcie wysiłku

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto odwiedzić najbliższy klub fitness i trenować na jednym oraz drugim urządzeniu. Wtedy sama będziesz mogła się przekonać, który sprzęt bardziej Ci pasuje. To kwestia indywidualnych potrzeb i wymagań. Jeśli po wypróbowaniu dalej się wahasz, zwróć uwagę na parametry techniczne.
Sprawdź takie informacje, jak:
  • producent danego sprzętu (możesz przeczytać opinie o sprzęcie, który produkuje)
  • gwarancja (jak długo trwa, jaka jest procedura reklamacji)
  • przeciążenia danego modelu (ile jest w stanie wytrzymać dany sprzęt)
  • możliwość zaprogramowania sprzętu, dostępność dodatkowych programów pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ