Cellulit, inaczej skórka pomarańczowa, jest to forma rozłożenia tkanki tłuszczowej, która przez wielu ekspertów uznawana jest za nieprawidłową.

Jednak analizując dane, można dojść do wniosku, że pojawienie się tego typu defektu, dotyczy zarówno kobiet młodych, szczupłych, jak i kobiet dojrzałych, czy z nadwagą. Efekt ten związany jest z obecnym trybem życia, odżywianiem, stosowaniem farmakologii czy używek. Tendencję do mniejszego otłuszczenia tego typu, mają osoby aktywne fizyczne oraz prowadzące zdrową dietę.

Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyny formowania się cellulitu są dość złożone i powiązane z kilkoma czynnikami, których suma doprowadza do powstania niechcianych grudek tłuszczu.

Za podstawowe czynniki uważa się:

– tryb życia, rodzaj wykonywanego zawodu
– używki
– brak aktywności sportowej
– nieodpowiednia dieta (dużo cukru czy soli, które będą miały wpływ na gromadzenie wody w przestrzeniach międzykomórkowych tłuszczu)
– brak odpowiedniej pielęgnacji ciała
– nieuregulowana gospodarka hormonalna. Wahania hormonalne, zwłaszcza podczas cyklu miesięcznego, będą predysponowały do formowania się cellulitu.
– zaburzenia krążenia krwi i limfy
– nieprawidłowa synteza kolagenu
Jednak spore grono kobiet, nawet nie mając problemów z wyżej wymienionymi czynnikami, nadal może posiadać problemy z pomarańczową skórką, co świadczy o tym, że mechanizm powstawania tego defektu, może mieć podłoże genetyczne.

Jak sobie z nim radzić – wskazówki

Przede wszystkim trzeba rozpocząć zmianę trybu życia, z tego który będzie niósł destrukcyjny wpływ na wygląd Twojej skóry, na taki, który zadba o to, byś mogła skutecznie walczyć z cellulitem. Nie mam tutaj na myśli zmiany pracy, jednak modyfikację tego, na co masz największy wpływ.
Zacznij od czystki w Twojej lodówce. Wyeliminuj produkty przetworzone jak cukier, sosy z dodatkiem cukru, słodzone napoje, nabiał, słodycze. Postaw na zdrowe i świeże pokarmy, które dostarczą Ci szeregu witamin i minerałów, jak i związków niezbędnych do przywrócenia homeostazy tkanki skórnej, jak kolagen czy kwasy tłuszczowe. Pamiętaj, by spożywać odpowiednią ilość płynów na stałym poziomie. Uchroni Cię to przed wahaniami wody w organizmie oraz jej nadmiernemu magazynowaniu.
Postaraj się powoli rezygnować z używek, głównie palenia tytoniu, czy większych ilości alkoholu. Kawa może mieć właściwości wspomagające walkę z tłuszczem – jeśli nie pijesz jej litrami, 1-2 kawy w ciągu dnia mogą zostać.
Zacznij się ruszać. Aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu, doskonale wspomoże walkę o lepszy wygląd skóry. Pozwoli pobudzić metabolizm i spalić nagromadzoną tkankę tłuszczową. Nie bój się ciężarów! Trening siłowy doskonale ujędrni skórę, polepszy wygląd całej sylwetki.

Jaki trening i ćwiczenia zastosować?

W przypadku walki z cellulitem idealnie sprawdzi się połączenie treningu siłowego, który będzie dodatkowo uzupełniony ćwiczeniami typu cardio oraz interwałami. Byśmy dobrze się zrozumieli – nie jest to połączenie specjalistyczne, ukierunkowane na walkę stricte z cellulitem. Jest to typowe podejście, które ma na celu poprawienie kompozycji sylwetki.

Trening siłowy powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu, formą FBW, czyli treningiem całego ciała na jednej sesji treningowej. Tego typu strategia, pozwala na większe zaangażowanie partii mięśniowych podczas jednej sesji treningowej, co przełoży się na skuteczniejsze pobudzenie metabolizmu.

Podstawowy plan FBW:

1. Przysiady ze sztangą/Wypychanie ciężaru na suwnicy 3×12
2. Wykroki z hantlami 3×12
3. Martwy ciąg na prostych nogach 3×10
4. Hip thrust 4×8
5. Wiosłowanie hantlą 3×12
6. Wyciskanie hantli leżąc na skosie dodatnim 3×12
7. Wyciskanie hantli siedząc 3×12
8. Plank klasyczny 3x max czas
Dodatkowo trening siłowy uzupełniamy jedną sesją cardio 30-40 minut w dzień bez treningu siłowego oraz jedną sesją interwałów w ilości 10 minut tempo 20×20,
w wybrany dzień tygodnia (może być w okresie potreningowym).

Jakie zabiegi kosmetyczne mogą być przydatne?

Jeżeli problem cellulitu nadal się utrzymuje, być może należysz do grona osób, które posiadają mocniej rozwinięte struktury zgrubiałego tłuszczu, co w konsekwencji rzutować może na deformację skóry. Sytuacja ta wymaga nieco bardziej radykalnych metod działania. Do najbardziej popularnych form zabiegów fizykalnych należą:
-endermologia
-mezoterapia
-drenaż limfatyczny
-ultradźwięki
-laseroterapia
-cellulipoliza
-masaż
-trening próżniowy

Podsumowanie

Cellulit jest to problem złożony. O ile jego wystąpienie, powiązane z większym nagromadzeniem wody w przestrzeniach pomiędzy grudkami tłuszczu jest dość łatwe do zniwelowania, o tyle problem utrwalony, który będzie dotyczył zmodyfikowanej skóry, może wymagać dodatkowych strategii. Jednak pamiętaj, że podstawową metodą radzenia sobie z pomarańczową skórką, będzie zmiana nawyków żywieniowych oraz włączenie większej ilości ruchu w Twoim codziennym grafiku. Nawet najbardziej zaawansowane techniki fizykalne, będą dawały tylko efekt krótkotrwały, jeżeli będą odbywały się bez wsparcia dietetycznego i treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ