Dlaczego znaczną część swojego życia spędzamy z zamkniętymi oczami, nie będąc świadomymi otaczającego nas świata? Aby  ciało mogło prawidłowo funkcjonować, rozwijać się i spełniać zaprogramowane funkcje, potrzebuje snu i regeneracji. Sen jest niezbędny do odpoczynku i “naprawy” organizmu. Podczas głębokiego  snu mózg wydziela hormon wzrostu, który jest odpowiedzialny za syntezę białek mięśniowych i ich regenerację oraz wspomaganie wzrostu tkanek oraz kości. Podczas snu, hormony, które kontrolują tak wiele procesów cielesnych, są cały czas aktywne i pracowite, pomagając w naprawie Twojego ciała.

Inna teoria, związana z potrzebą snu ma związek z procesem utrwalania pamięci. Kiedy zasypiasz w nocy, komórki nerwowe w twoim mózgu są cały czas aktywne. Naukowcy uważają, że w tym czasie połączenia komórek nerwowych ulegają reorganizacji dzięki czemu wzmacnia się nasza pamięć.

Informacje których nauczyłeś się w ciągu dnia i przed samym zaśnięciem, przekazywane są do kory mózgowej. Zatem wystarczająca ilość snu wpływa nie tylko na regenerację fizyczną, ale również odpowiada za zdolność zapamiętywania.

Jak widać, sen potrzebny jest nie tylko do fizycznej odbudowy i odmłodzenia, ale również wspomaga procesy pamięciowe i wiele innych funkcji umysłowych. Co więcej, istnieją również dowody na to, że nie dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości snu i regeneracji, może wiązać się z ryzykiem wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, udar, cukrzyca typu 2, otyłość.

Stres

Bezsenność i zaburzenia  snu są związane z emocjami. Problemy osobiste, praca, niepowodzenia w życiu, problemy finansowe, depresja oraz stany lękowe to główne przyczyny bezsenności. Stres wpływa na nasz sen, ale zaburzenia snu mogą również przyczynić się do zwiększenia stresu w naszym życiu, poprzez większe zmęczenie i rozdrażnienie.

Ile snu potrzebuję?

Duża część populacji cierpi na bezsenność lub miewa bardzo lekki sen – tzw. stan czuwania. Jak wiadomo, ilość snu zależy od wieku. Dzieci potrzebują zdecydowanie więcej snu niż osoby dorosłe, ponieważ ich komórki dzielą się szybciej i potrzebują więcej czasu na regenerację i odbudowę.

  • Noworodki do 3 miesięcy w wieku 14-17 godzin dziennie.

  • Niemowlęta 4-11 miesięcy) 12-15 godzin dziennie.

  • Małe dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin dziennie.

  • Przedszkolaki (3-5): 10-13 godzin dziennie.

  • Dzieci w wieku szkolnym (6-13): 9-11 godzin dziennie.

  • Nastolatki (14-17): 8-10 godzin dziennie.

  • Młodsi dorośli (18-25): 7-9 godzin dziennie.

  • Dorośli (26-64): 7-9 godzin dziennie.

  • Starsi dorośli (65+): 7-8 godzin dziennie

Patrząc na powyższą listę, można pomyśleć, że im większa ilość snu tym lepiej, ale niekoniecznie. Spanie od 7-9 godzin na dobę, wiąże się z mniejszym ryzykiem problemów zdrowotnych, w porównaniu ze snem krótszym niż 6 godzin na dobę. Natomiast przekroczenie ilość 10 godzin snu, może przynieść efekt w postaci bólu głowy i złego samopoczucia. Dlatego też nie warto spać na zapas.

Suplementy na dobry sen

Melatonina

Jest to hormon odpowiedzialny za nasz sen. Wytwarzany jest w mózgu w niewielkim gruczole zwanym szyszynką. To właśnie ona reguluje poziom melatoniny i w naszej krwi, daje sygnały organizmowi o zmęczeniu i wyznacza porę głębokiego snu. Melatonina jest silnym przeciwutleniaczem. Uspokaja organizm i wycisza.

Magnez

Magnez odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, a bardzo często jesteśmy narażeni na jego niedobór. Pomaga utrzymać prawidłowe funkcje układu nerwowego i mięśni. Wspiera układ odpornościowy, normuje ciśnienie we krwi i wspomaga regenerację organizmu.

Gaba

Gaba – czyli kwas gamma – aminomasłowy odpowiada za wyciszenie organizmu. Bardzo często używany przez sportowców do wspomagania procesów regeneracji. Niedobór tego aminokwasu może objawiać się ciągłym niepokojem, długotrwałym zmęczeniem, lękiem, mogą występować częste bóle głowy.

Kompleksowy suplement, który oferuje marka SFD, ułatwia zasypianie, ale pamiętajmy również aby przestrzegać kilku ważnych zasad.

  • Nie używaj telefonu przed snem, ani nie śpij z telefonem

  • Nie planuj treningów na krótko przed przed planowanym snem

  • Śpij w ciemnym pomieszczeniu

  • Dobierz odpowiedni, wygodny dla Ciebie materac

  • Kładź się codziennie o podobnej porze

Podsumowanie

Sen jest niezwykle ważną częścią  naszego życia. Często zaniedbujemy ten aspekt, na rzecz innych czynności takich jak praca, aktywność fizyczna. Musimy jednak pamiętać, że aktywność i regeneracją idą ze sobą w parze. Bez odpowiedniej ilości snu nie będziemy jednocześnie zdrowi, sprawni fizycznie i pełni energii. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość i jakość naszego snu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ