Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego Panie trenujące pole dance, oprócz znakomitej koordynacji ruchowej, wysokiego poziomu wytrenowania oraz siły mięśniowej, pochwalić się mogą zgrabną i szczupłą sylwetką? Pewnie pomyślisz, że jest to niezbędny element tego sportu, bo lżejsze ciało łatwiej poddamy ruchowi obrotowemu, na którym bazuje większość figur akrobatycznych wykonywanych na rurze, jednak nie jest to główny powód. Trening typu pole dance jest treningiem wymagającym i pozwala na uzyskanie znakomitej sylwetki, szczupłej i zgrabnej sylwetki, ze względu na charakter wysiłku.

Co więc sprawia, że tego typu aktywność jest aż tak efektywna?

Kiedyś głównie taniec na rurze kojarzył się wszystkim z późną godziną wieczorną, zatłoczonym klubem dla Panów, gdzie Panie występując, tańcem uatrakcyjniały czas odwiedzającym. Obecnie mało kto kojarzy tego typu sceny, a całość nabrała nieco sportowego charakteru. Wszystko za sprawą ogromu wysiłku, jakie trzeba włożyć, aby nauczyć się figur wykorzystywanych w pole dance, jak i szerszemu rozpropagowaniu tego typu aktywności, jako dobry sposób na poprawę sylwetki. Taniec stał się tak popularny, że zaczął pojawiać się w ofercie klubów fitness, jako nowe, ciekawe zajęcia treningowe.

Trudne początki

Taniec na rurze wymaga od osób trenujących sporej siły mięśniowej, zarówno dla kończyn górnych, jak i dolnych, oznacza to, że mając problemy z utrzymywaniem własnej masy ciała, można mieć kłopoty z opanowaniem większości figur. Na pewno nie będzie to trening przeznaczony dla osób całkowicie początkujących, których doświadczenie sportowe jest równe zeru. Chyba że osoby te dysponują odpowiednią siłą mięśniową, wtedy opanowanie podstawowych ruchów może okazać się bardzo łatwe i przynosić wiele radości.
Niekiedy okazać się może, że osoba początkująca musi zrezygnować z zajęć na rzecz treningu siłowego, aby przez pewien okres popracować nad wzmocnieniem ciała, zanim przystąpi do treningu typu pole dance. Jednak nie ma co się zrażać, bo większość osób początkujących, trenując tylko taniec na rurze, dość szybko nabiera siły, która pozwala na wykonywanie podstawowych ruchów, jak i panowanie nad balansem ciała.

Korzyści z uprawiania pole dane

Przede wszystkim jest to trening, który będzie znakomicie wzmacniał mięśnie. Budowa siły mięśniowej jest tutaj niezbędna, aby można było podnosić poziom trudności wykonywanych akrobacji, co staje się dobrym sposobem na motywowanie do treningu. Osoba nie skupia się więc na machaniu sztangą, a dąży do tego, aby pokazać swoje umiejętności, co czyni z tańca na rurze ciekawszą formą treningu. Jak już wspomniano wcześniej, działania te będą skutecznie przenosiły się, na wsparcie dla siły mięśniowej.
Ilość utraconych kalorii porównywalna jest z intensywnym treningiem siłowym. Oznacza to, że z powodzeniem wykorzystać możemy trening na rurze, jako wsparcie dla procesu odchudzania. Jednak zazwyczaj dotyczy to osób nieco bardziej doświadczonych, które mają na tyle wyrobioną siłę mięśniową, aby przeprowadzić skuteczny i intensywny trening. Dodać trzeba, że ujemny bilans kaloryczny, nie będzie sprzyjał budowaniu siły, na co zwrócić powinny uwagę głównie osoby początkujące.
Taniec na rurze doskonale kształtuje sylwetkę. Mięśnie stają się pełniejsze, jędrne, dzięki czemu skóra zyskuje na wyglądzie, jest bardziej elastyczna i napięta. Co więcej, trening ten nosi znamiona treningu funkcjonalnego, który wspomaga rozwój mięśni posturalnych, poprawiających pracę naszych stawów, czy też utrzymujących odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Pole dance nadaje się więc idealnie do tego, aby sylwetka zyskała na zgrabnym wyglądzie.

Czy mogę łączyć taniec na rurze z innymi aktywnościami?

Zdecydowanie tak. Trening na rurze może być elementem uzupełniającym trening na siłowni, czy wysiłki typu cardio. Może również stanowić dodatek do treningu siłowego, jako trening funkcjonalny, wspomagający gibkość ciała, jego mobilizacje i działanie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby aktywności te mieszać i łączyć ze sobą. Trzeba jedynie uważać, aby objętość treningowa nie była zbyt duża, ze względu na to, że mięśnie podczas tańca na rurze, również dostają silnego bodźca siłowego.

Podsumowanie

Trening pole dance stanowi alternatywę dla treningu siłowego. Dzięki wykorzystaniu elementów akrobatycznych doskonale rozwija siłę, jak i wytrzymałość mięśniową. Co więcej, regularny trening na rurze nadaje się doskonale jako forma aktywności sportowej, która przyczyni się do poprawy wyglądu sylwetki, poprawi jakość skóry, pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Co więcej, atrakcyjność treningowa sprawia, że jest to aktywność, która szybko się nie nudzi, a osoby trenujące wciąga poziom trudności i chęć wykonania bardziej skomplikowanych akrobacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ