Niektórzy mówią, że nie sztuką jest zgubić zbędne kilogramy – sztuką jest utrzymać swoją wymarzoną wagę. Mam kilka sprawdzonych sposobów na to, abyś zawsze wyglądała pięknie i ważyła dokładnie tyle, ile chcesz.

Białko jest odpowiedzią na wszystko

Po prostu jedz więcej białka – ten makroskładnik powinien stanowić około 10-15% kaloryczności diety. Pamiętaj, aby nie zwiększać podaży białka za wszelką cenę, ponieważ wtedy Twoja waga może ulec zmianie. Pełnowartościowe źródła białka to nie tylko mięso, ryby czy jaja, ale również rośliny strączkowe i nabiał. Warto podkreślić, aby podaż białka odbywała się regularnie – spożywane co kilka godzin posiłki powinny dostarczać organizmowi mniej więcej 20 gramów białka. Swoją dietę możesz również wspomóc odżywką białkową.

Jedz więcej zielonych warzyw

Zwłaszcza tych liściastych. Posiadają one bardzo wiele substancji odżywczych, przy czym są niskokaloryczne. Pamiętaj o zielonych warzywach minimum dwa razy dziennie, kiedy przygotowujesz posiłki. Dodaj je do sałatki, szejka lub jedz na surowo.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Często mylimy uczucie głodu z pragnieniem, przez co zdarza się, że podjadamy między posiłkami. Dbaj o odpowiednie nawodnienie, nosząc przy sobie butelkę wody. Warto podkreślić, że wody średnio i wysokozmineralizowane nie tylko ugaszą pragnienie, ale również dostarczą organizmowi cenne dla zdrowia pierwiastki – wapń oraz magnez. Wypróbuj wszystkie dostępne wody i wybierz swoją ulubioną. Pamiętaj, aby nie wybierać wody smakowej, w jej składzie znajdziesz głównie cukier oraz sztuczne aromaty czy słodziki.

Nie rezygnuj z jedzenia tłuszczu

Całkowita eliminacja tego składnika z diety jest powszechnym błędem. Pomimo tego, że tłuszcz ma najwięcej kalorii ze wszystkich innych elementów naszej diety, pełni bardzo ważną rolę. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz układu nerwowego. To jednak nie wszystko – tłuszcz opóźnia procesy trawienia, dzięki czemu witaminy, które zjadamy wraz z posiłkiem, mogą się lepiej przyswoić.

Węglowodany też mogą być dobre!

Jeśli jesteś aktywna fizycznie, spożywanie węglowodanów jest obowiązkowe. Dzięki węglowodanom organizm wytwarza energię, którą później Ty możesz z powodzeniem spalić na treningu. Nadmierne ograniczanie spożycia węglowodanów może nie tylko pogorszyć Twoje samopoczucie, ale również wpłynąć na wydajność oraz stan zdrowia. Sięgaj po bataty, ryż, świeże owoce czy warzywa.

Zaplanuj swoje posiłki

Dzięki temu unikniesz dodatkowych kalorii zjedzonych w biegu. Najlepszym zabiegiem jest zapisywanie tego, co już zjedliśmy oraz tego, co zjemy. Na początku możesz korzystać z aplikacji, która podpowie Ci, ile w Twoim posiłku jest węglowodanów, tłuszczu, kalorii czy innych składników odżywczych. Jest to czasochłonne, ale przydatne. Po pewnym czasie będziesz sama w stanie oszacować, ile kalorii zjadłaś. Nie zapominaj o czytaniu etykiet produktów, które kupujesz. Unikaj produktów, w których znajdziesz dużą ilość cukru, tłuszczów utwardzonych czy syropu glukozowo-fruktozowego.

Ćwicz regularnie

Zamień zwykłe ćwiczenia cardio na trening siłowy lub interwałowy. Te dwa ostatnie są o wiele bardziej efektywne, przy czym nie tylko spalasz tłuszcz, ale również kształtujesz sylwetkę. Nie bój się obciążenia, ani nie unikaj ciężarów. Jeśli jednak nie jesteś zwolenniczką siłowni czy zajęć fitness – zawsze pozostaje spacer. To bardzo efektywna forma aktywności fizycznej, ale często niedoceniana.

Wysypiaj się!

Sen jest doskonałym eliksirem młodości, dobrego samopoczucia oraz szczupłej sylwetki. Aby spełniał swoje zadanie, potrzebujesz go nieprzerwanie przez 7-8 godzin. Wywietrzona i zaciemniona sypialnia pomoże Ci poprawić jakość snu, a co za tym idzie – on sam będzie działał jeszcze efektywniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ