Proces odchudzania jest dość skomplikowany, a oczekiwania co do utraty tkanki tłuszczowej czasem zbyt wygórowane. O ile samo wprowadzenie wysiłku fizycznego daje znakomite rezultaty, o tyle skomponowanie jadłospisu wydaje się czasem czarną magią. Jednak jako że jesteś osobą, która nie poddaje się i szybko stawia na swoim, udaje Ci się stworzyć jadłospis, będący Twoją podstawą do redukcji.

Zastanawiasz się jednak ile powinnaś chudnąć miesięcznie? Jaki wynik jest optymalny i dający trwały efekt?

Do kontrolowania przebiegu odchudzania wykorzystujemy głównie 3 elementy. Lustro i nasze odbicie, centymetr krawiecki, jak i wagę łazienkową. Aby ocenić, czy Twoja dieta jest odpowiednia, kontrolujesz głównie masę ciała, która wskazuje, czy następuje progresja,czy też nie.

Wszystko zależy od etapu

Spadki masy ciała będą powiązane z ilością tkanki tłuszczowej, jaką posiadasz. Kobiety ze sporą nadwagą w pierwszym okresie odchudzania, są w stanie stracić nawet do 8-10 kg w skali jednego miesiąca. Zaznaczyć trzeba, że dla osoby z nadwagą rzędu 40-50kg, taka ilość wcale nie będzie czymś wyjątkowym, a powiązania między innymi z utratą wody, glikogenu, treści jelit oraz ostatecznie tkanki tłuszczowej. Te 4 składowe masy ciała, będą dość znacznie podwyższały osiągnięty wynik, co jest typowe w tej fazie. Dalsze etapy odchudzania nie będą już tak owocne i każdy miesiąc będzie nieco trudniejszy. Jednak odpowiednie manewrowanie ilością kalorii, jak i objętością treningową, powinno utrzymać dalszą progresję.

Dlaczego masa ciała się nie zmienia, a sylwetka tak?

Podczas redukcji możliwe jest uzyskanie tzw. rekompozycji. Zjawisko to polega na tym, że tracisz tkankę tłuszczową, jednocześnie budując mięśnie i zazwyczaj dotyczy osób, które rozpoczynają treningi, nie mając zbyt znacznej nadwagi. Oznacza to, że Twoje treningi wraz z dietą “wstrzeliły się” idealnie w zapotrzebowanie Twojego organizmu, dzięki czemu sylwetka zyskuje sporo na wyglądzie bez zmiany parametrów masowych, czyli wartości które ukazuje waga.

Dlatego ważne jest nie tylko kontrolowanie masy ciała, ale jednocześnie wymiarów pasa, obwodu klatki piersiowej, ud, czy bioder, które wskażą pewne zmiany. Dodatkowo widok w lustrze jest bezcennym narzędziem, które wspomoże ocenę progresji. Warto dodatkowo raz w tygodniu wykonać zdjęcie sylwetki, przodem, bokiem i tyłem, co pozwoli na porównanie Twojego wyglądu.

Ile więc można schudnąć w miesiąc?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które będą dopracowane i ukierunkowane na redukcje tkanki tłuszczowej, w miesiąc schudniesz około 4kg. Jest to odpowiedni wynik, jak na początek, który pozwala na ciągły progres i nie będzie dążył do załamania metabolicznego. Dodatkowo systematyczna utrata masy ciała, nie będzie powiązana z obciążeniem dla organizmu, jego układu sercowo-naczyniowego. Powolne chudnięcie, powiązane jest z ograniczeniem ryzyka pozostałości nadmiaru skóry, która daje nieestetyczny wygląd, a często jej pozbycie się powiązane być musi z ingerencją chirurgiczną i wykonaniem plastyki.

Podsumowanie

Jak wspomniałem wcześniej, możliwe jest uzyskanie o wiele większego wyniku, zwłaszcza gdy rozpoczynasz odchudzanie. Jednak postawiłbym tutaj na powolną progresję, ukierunkowaną na utratę 0,5-1 kg tygodniowo, co będzie optymalne dla utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej. Należy pamiętać, że zbyt szybka zmiana masy ciała, niezależnie od tego, czy przybieramy na masie, czy chudniemy, jest powiązana z ogromnym stresem dla naszego ciała i koniecznością adaptacji jego układów. Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie, zdrowym podejściu i utrzymaniu efektów na długie lata, zaplanuj odchudzanie rozsądnie, bez głodówek i szybkich efektów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ