Odchudzanie jest procesem, który wymaga skoordynowania działań dietetycznych, jak i treningowych. Podejście to powoduje, że zarówno dieta, jak i trening powinny być zindywidualizowane. Sytuacja, w której wykorzystujemy gotowe plany dietetyczne, nie zawsze się sprawdza.

Dlaczego tak się dzieje, że pomimo tej samej masy ciała, korzystając z jadłospisu koleżanki, nie możesz schudnąć?

Kondycja metabolizmu

Obecne trendy dietetyczne wskazują na to, że metabolizm danego osobnika, jest tak mocno zindywidualizowany, że wykazuje cechy osobnicze, typowe tylko dla danej osoby. Oznacza to, że pod kątem przemian energetycznych każdy z nas jest inny. Dlatego wykorzystywanie tego samego jadłospisu, o określonej podaży kalorycznej, którą dotyczyła innej osoby, niekoniecznie się sprawdzi.

Proporcje makroskładników

Mając na uwadze powyższe informacje, dochodzi do tego rozkład poszczególnych makroskładników w diecie. Sama podaż kaloryczna to jedno, jednak proporcje białek, węglowodanów i tłuszczy, są bardzo istotne w kontekście budowania sportowej formy. O ile podaż białka ma mniejsze znaczenie, co do indywidualizacji diety, o tyle proporcje węglowodanów i tłuszczy już będą wykazywać znaczący wpływ na efekt diety. Inny podział makroskładników proponujemy osobom z otyłością brzuszną, a inny osobie, której tkanka tłuszczowa jest rozłożona w ciele równomiernie. Powiązane to będzie z gospodarką insulinową, która pracuje w sposób upośledzony lub też nie. Dlatego ta sama masa ciała niekoniecznie będzie głównym kryterium, doboru strategii odżywiania.

Różny tryb życia

To czy masz pracę siedzącą, czy jesteś osoba pracująca fizycznie, w ciągłym ruchu, będzie miało znaczący wpływ na całkowitą ilość wydatkowanej energii na dobę. Pomimo że podstawowa przemiana materii, może oscylować w podobnych wartościach energetycznych, jak PPM koleżanki, to Wasze zapotrzebowanie dzienne, może być podyktowane tym, czym zajmujecie się zawodowo. Sytuacja skrajna przewiduje nawet taka możliwość, że aktywna koleżanka będzie chudła, a Ty pracując w biurze – przytyjesz.


W tym akapicie warto również wspomnieć o innych rodzajach treningu siłowego, jaki jest zastosowany, jak i pozostałych aktywnościach typu cardio lub interwały. Pomimo że ilość jednostek treningowych może być zbliżona, ich wykonanie może różnić się już znacząco, co będzie powiązane z inną ilością wydatkowanej energii. Jedna z osób może mocniej przykładać się do wysiłku, a druga trenując nieco mniej żywiołowo, będzie wydatkowała mniej energii.

Hormony

Ilość estrogenów, prolaktyny, greliny, czy też leptyny będzie wpływała na tempo przemian metabolicznych ciała, uczucie sytości i możliwości redukcyjne ciała. Nie zapominajmy również o funkcji tarczycy, która w obecnych czasach dość często wykazuje działanie upośledzone. Jeżeli wiesz, że zaproponowana dieta dla Twojej koleżanki, jest również odpowiednia dla Ciebie, ponieważ macie podobną masę ciała, jak i aktywność fizyczną w ciągu dnia, ale mimo to nie chudniesz, warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy, a także pozostałych wymienionych w akapicie. Wyniki badań dostarczą informacji o stanie Twojego układu dokrewnego, który być może będzie potrzebował pewnych modyfikacji poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Gusta i guściki…

Odbiegając od uzasadnienia stricte związanego ze stylem życia, organizmem i jego uwarunkowaniom biologicznym, pozostaje kwestia Twoich preferencji smakowych, jak i gustów powiązanych z potrawami. Nie zawsze to, co umieszczone jest w diecie koleżanki, będzie odpowiadało Twoim wymaganiom, przez co zaczniesz w końcu omijać mniej smaczne produkty lub próbować dojadać w inny sposób, co może wiązać się z zaburzeniem koncepcji całej diety i brakiem efektów.

Podsumowanie

Jeżeli dieta “pożyczona” od koleżanki nie działa, to znak, że istnieją w niej pewne założenia, które niekoniecznie spełniają oczekiwania Twojego organizmu. Zdecydowanie powinnaś wtedy przerwać jej stosowanie i poradzić się osoby kompetentnej, w celu uzgodnienia jadłospisu zindywidualizowanego pod Twoje wymagania, jak i potrzeby wynikające z aktywności fizycznej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ