Chęć utraty zbędnych kilogramów sprawia, że wiele osób wybiera się do fitness klubu, w celu realizacji swojego postanowienia. Przeglądając ofertę “sieciówek”, spotkać się możemy z dużą oferta handlową, wśród której znajdziemy szereg aktywności, dostosowanych do preferencji klienta. Bogata oferta ćwiczeń dla Pań, zawiera różnego rodzaju zajęcia z grupy aerobowej, a wśród nich Zumbę.

ZUMBA

Zumba ostatnimi czasy stała się hitem, jeżeli chodzi o wybór formy aktywności fizycznej. Wszystko za sprawą żywiołowego nastroju panującego na tego typu zajęciach, rytmicznym klimatom, które przypominają bardziej taniec i dobrą zabawę, niż wysiłek fizyczny. Jednak niech nie zmylą Was pozory, jest to równie wymagający wysiłek, przy którym można mocno się spocić.

AEROBIK

Aerobik to pojęcie dużo szersze, zawiera w sobie m.in. takie rodzaje wysiłku jak: zajęcia fat burner, boxing cardio, zumba, pilates. W grupie tej znajdziemy również aktywności związane z użyciem sprzętu treningowego, jak trampoliny, sztangi i kettle.
Koncentrując się więc już na samym starcie, na pojęciu odnoszącym się do form aktywności, aerobik wydaje się być dużo korzystniejszą formą, ze względu na spory wachlarz możliwości jakie nam daje. Sprawia to, że wprowadzamy w nasze treningi sporo więcej świeżości, niż w przypadku Zumby. Możliwość wykorzystywania obciążenia sprawia, że trening może być dużo bardziej efektywniejszy, niż ten bazujący wyłącznie na masie ciała.

Zumba, czy jest skuteczna?

Jak zostało wspomniane we wstępie, na dużą pochwałę zasługuje fakt, że Zumba jest wysiłkiem dynamicznym, radosnym, tanecznym. Kobiety uczestniczące w tego typu zajęciach, traktują je jako dobrą zabawę, gdzie przy okazji tracą nieco kalorii.
Same treningi są ciekawą formą aktywności, nie ma tutaj miejsca na nudę, a dobór odpowiedniej muzyki nadaje tempo i rytm wykonywanym ruchom.
Minusem Zumby jest jej niska intensywność wysiłkowa. Rzadko kiedy doprowadza ona organizm do wysiłku powyżej 70% HRmax, oznacza to, że osoby o dość dobrej kondycji fizycznej, mogą potraktować tego typu aktywność bardziej jako forma rozgrzewki. Wysiłek ten, nie będzie miał wpływu na poprawę kondycji, ze względu na zbyt małe zaangażowanie pojemności wyrzutowej serca. VO2max również nie ulegnie poprawie, ze względu na zbyt niską intensywność treningu. Sprawia to, że Zumba będzie niosła za sobą pewne ograniczenia w progresji samego treningu.

Uniwersalny aerobik

Aerobik to pojęcie szerokie, a opisanie każdej zawierającej się aktywności w tym sformułowaniu, zajęłoby kilkadziesiąt stron. Patrząc jednak holistycznie i dobierając formy aktywności tak, aby organizm był pobudzany w sposób kompleksowy, zdecydowanie można wykorzystać tą formę aktywności w sposób o wiele bardziej efektywny, niż trening Zumby. Zajęcia interwałowe, czy wykorzystujące obciążenie w formie odważników kulowych sprawiają, że utrata tkanki tłuszczowej będzie o wiele bardziej szybsza. Trening siłowy stymuluje metabolizm w tak znaczącym stopniu, że jego efekty będą odczuwalne na długo po zakończeniu wysiłku. Dodatkowo, zakresy intensywności jakie możemy otrzymać, stymulują zjawisko tzw. długu tlenowego, co powiązane jest ze spalaniem tkanki tłuszczowej nie tylko podczas treningu, ale i na długi czas po jego zakończeniu.
Dodatkowo, dzięki zróżnicowanej ofercie treningowej, aerobik adresowany jest do szerokiej grupy odbiorców, nawet dla kobiet w ciąży, czy razem z dziećmi.

Aerobik vs Zumba

Zumba jako forma aktywności nadaje się bardziej dla osób początkujących, które planują rozpocząć regularne treningi w swoim dotychczasowym życiu. Pozwoli na przygotowanie ciała do ruchu, co da podstawy do dalszej aktywności fizycznej. Dodatkowo, dzięki formie zabawy, zachęci do tego, aby nie zrezygnować z treningów ze względu na nudę, czy monotonię. Ważne jest by dopasować dodatkowo grupę treningową, w której osoby z rozwinięta nadwagą, nie powinny wykonywać np.: dynamicznych podskoków.
Jednak, gdy będzie zależało Wam na dalszym rozwoju sylwetki, powinniście zmienić aktywność na bardziej wymagającą. Do wyboru mamy takie formy aerobiku jak body shape, abt czy trening na taśmach TRX, które skutecznie mogą zostać uzupełnione wysiłkiem o charakterze interwałowym, przekraczającym 85% HRmax. Pozwoli to skutecznie pobudzać metabolizm do utraty tłuszczu, działając 2 etapowo. Dodatkowo aerobik pozwoli wkomponować w system treningu ćwiczenia korekcyjne, stabilizacyjne i funkcjonalne, czyniąc z niego element prozdrowotny, jak i profilaktyczny.

Podsumowanie

Wybór formy aktywności fizycznej jest kluczowym elementem wspomagającym redukcję tkanki tłuszczowej. Charakter wysiłku jaki dobierzemy, będzie odpowiednio stymulował nasz organizm do utraty zbędnych kilogramów, wpływając jednocześnie na efektywność odchudzania i tempa samej redukcji. Jeżeli jesteś osobą początkującą, praktycznie każdy wybór będzie dobry. Jeżeli Zumba, to jest to co Cię interesuje, jak najbardziej wykorzystaj ją do rozpoczęcia przygody z treningiem. Staraj się jednak rozwijać, nie korzystaj tylko i wyłącznie z jednej formy treningu, co dla Twojego organizmu będzie dużo bardziej wymagające, a odchudzanie stanie się dużo łatwiejsze.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ