Przejście na dietę wiąże się często ze znacznym stresem dla organizmu, jak i psychiki. Konieczność wprowadzenia restrykcji kalorycznych oraz częstych wizyt na siłowni może być przyczyną rezygnacji z wymarzonej sylwetki i porzuceniu celów.

Co zrobić by tak się nie stało? Jak wytrwać w chwilach kryzysowych?

1.Zmień swoje nastawienie w stosunku do diety

Dieta nie oznacza głodówki. Pojęcie diety odnosi się do systemu odżywiania jaki stosujemy. Diety głodowe oznaczają, że osoby je stosujące nie mają zbyt dużej wiedzy o tym, jak prawidłowo się odżywiać i robią sobie krzywdę. Najgorszą sytuacja jest to, gdy taka dieta polecana jest przez wykwalifikowanego dietetyka. Wracając jednak do meritum, dietę traktuj w kategoriach odpowiedniego zbilansowania makroskładników, jak i dostosowania kalorycznego. Oznacza to, że powinna ona być narzędziem, które pomoże Ci w Twoim celu. Jest więc Twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Samo odżywianie powinno być syte, przynajmniej w początkowej fazie redukcji. Często zdrowe pokarmy charakteryzują się dużo mniejszą gęstością kaloryczną, co sprawia, że objętościowo posiłki mogą być większe w porównaniu do tych co jadłaś do tej pory. Pamiętaj, żeby schudnąć trzeba jeść i odżywiać mięśnie, które to wykorzystują tłuszcz w celach energetycznych.

2.System nagród i motywacja

Zastosuj system nagradzania samej siebie. Każdy kolejny tydzień wytrwania na diecie powinnaś celebrować i urządzić sobie małą przyjemność. Można tutaj wykorzystać specjalne nagrody w postaci małej przekąski, która będzie spoza jadłospisu lub zafundować sobie wizytę np.: u kosmetyczki. Odpowiednie nastawienie motywacyjne nie tylko pomoże w wyczekiwaniu kolejnego bonusu po udanym tygodniu na diecie, ale i pozwoli rozładować napięcie związane z trzymaniem się sztywnego planu dietetycznego. Natomiast nadarzające się okazję do podjadania potraktuj jako sprawdzenie samej siebie i swojej siły charakteru, rezygnując z chwilowej przyjemności poczujesz się silna i pewna siebie.

3.Postaw na realny cel i podziel go na etapy

Jeżeli masz do zrzucenia nieco więcej kilogramów, podziel proces odchudzania na etapy. Stawiaj realne cele. Całą ilość kilogramów podziel sobie na mniejsze cele po 3-4 kg, które będą dużo łatwiejsze do osiągnięcia niż ilość, którą chciałabyś zrzucić docelowo. Będzie to powiązane z dodatkowa motywacja do dalszej walki i chęci odhaczania kolejnych etapów. Dodatkowo każdy etap może zostać zakończony lekkim odpoczynkiem i nieco mniej restrykcyjnym podejściem do diety, co nie oznacza, że możesz opuścić całkowicie, a ma być to lekki doładowanie akumulatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ